יצירת קבצי PDF

שלומות,

בפוסט זה ברצוני להמליץ על תוכנה ליצירת או המרת מסמכים לפורמט PDF.

יתרונות הפורמט ידועים – אך להדיוטות ובקצרה – היתרון הגדול של הפורמט הוא הידיעה שהתצורה הנראית לעין תהיה זהה לכל משתמש הפותח את הקובץ. זאת בשונה, מקבצי DOC לדוגמא. קבצי "דוק", מבחינת עימוד ועיצוב, עלולים להיראות שונה בגרסאות שונות של מעבד התמלילים של מיקרוסופט [או במובהק אם יפתחו על ידי מעבד התמלילים של גוגל או סאן].

לתוכנה קוראים PDF995. התוכנה יוצרת "מדפסת" נוספת למחשב. עכשיו, כל שנותר למשתמש הוא ל"הדפיס" את הקובץ הרצוי לו ב"מדפסת" החדשה ויווצר קובץ PDF חדש – שידמה, כמעט לחלוטין, לקובץ מודפס. אגב, התוכנה היא חינמית, למעט חלונית קופצת בזמן יצירת הקובץ המבקש מן המשתמש לרכוש את התוכנה. מחיר קטן לשלם עבור תוכנה מצוינת.

כמובן – שלתוכנה זו יש שימושים נוספים. אני לדוגמא, כאשר הייתי צריך לשלוח למרצה סמינריון שכתבתי, ובשל גראפים, טבלאות ועיצובים מיוחדים קובץ ה"וורד" היה גדול במיוחד, המרתי את הקובץ לפורמט PDF לקובץ קטן בהרבה.

שימושים נוספים אפשריים זה תיעוד ושמירת דפי אינטרנט כפי שהיו מופיעים בהדפסת האתר או בדיקת איך יראה תוצר ההדפסה [נניח מבחינת עימוד] ללא ביזבוז מיותר של דפים ודיו.

תוכנות עבריות

כבר נאמר לא אחת כי "הראש היהודי ממציא לנו פטנטים", ואמנם – ישנן תוכנות רבות אשר הומצאו ופותחו בארץ הקודש. בין המפורסמות שבהן הן תוכנת ICQ שהייתה בין הראשונות ליצור מיני רשתות חברתיות, בעלת יכולת ליצור שיחה בזמן אמת עם אנשים מכל רחבי העולם וכן, מאפשרת לדעת מי מ"החברים" ברשימתך מצויים ברשת – ותוכנת בבילון (Babylon), אשר היא גם תוכנה מילונית מצוינת, ובנוסף (וזה עיקרה – לדעתי) יש בה יכולת סריקת המילים המופיעות על הצג – כך, שברוב הפעמים אין צורך להקליד את המילים. בבילון עושה זאת בשבילך.

אך התוכנה שהייתי רוצה להמליץ עליה בפוסט זה, היא תוכנה אחרת, שלהפתעתי הרבה – עדיין רבים ממשתמשי המחשב הישראליים לא מכירים. מדובר בתוכנה חינמית, קטנה מאוד ושטרם קם לה מתחרה ראוי. אני מתכוון לתוכנת הפוך על הפוך.

התוכנה הזו היא תוכנת חובה לכל משתמש ישראלי אשר עושה שימוש הן בשפה העברית והן בשפה האנגלית. התוכנה, למי שעדיין אינו מכיר אותה – ממירה מילים, משפטים ואפילו פסקאות שלמות שנכתבו בשוגג בשפה השנייה. מכיוון שיש רבים, אשר אינם מקלידים בצורה עיוורת (ואף לכך יש פיתרון, סביר, חינמי – באדיבותו של Ezra Molkho) – הרי שטעויות שפה קורות לא מעט.

בנוסף, יש לתוכנה שני פיצ'רים נוספים השווים התייחסות -
האחת, שינוי האותיות באנגלית לאותיות גדולות (capital letters) מקטנות ולהיפך: כידוע, בתוכנת word של מיקרוסופט ניתן לעשות זאת באמצעות צירוף המקשים shift+F3, אך בתוכנות אחרות כדוגמת תוכנת הדואר החביבה עליכם, מעבד התמלילים של הבלוג בו אתם כותבים וכו' – אין את האופציה הזו…
השנייה, היא היפוך כתב. אופציה זו היא שימושית לעיתים לכותבי קוד דפי אינטרנט ו/או כפתרון לתופעה בה העתקת טקסטים מאתרים מסויימים נראים בצורה מהופכת.

אגב, אתר ישראלי נוסף [אותו טרם יצא לי לבדוק] המציע את השירות ש"הפוך על הפוך" מציע נמצא כאן.

הצהרת כוונות

כבר הרבה מאוד זמן אני חוכך בדעתי אם לפתוח בלוג.

מכיוון שאני רואה בכתיבת בלוג כעסק רציני – הן משום שהוא דורש מהכותב המון זמן ומשאבים אחרים והן משום שבכתיבת בלוג אישי ברשת האינטרנט יש משום חשיפת צדדים פרטיים – הרי שתחילת כתיבת הבלוג לא הייתה קלה כלל וכלל. הפוש, לו הייתי זקוק, הגיע ממקור לא צפוי – מחברת Google.

לאחרונה, Google הפכה את שירות Blogger למעט יותר ידידותי לקהל הכותבים הישראלי – ובכך נתנה לי את הדחיפה הנוספת להתחיל ולפרסם את הבלוג.

הבלוג הזה יכלול הגיגים ומחשבות של המחבר וכן עצות מעצות שונות בתחומים שונים – כאשר, בתור התחלה, הייתי מעוניין לשתף אתכם במספר טיפים והמלצות בתחום המחשבים. עצות אלו נובעות, בעיקר, מנסיוני האישי ולסוגיות אליהן נדרשתי מעת לעת.