מצגת תמונות קצת אחרת

אני רוצה להמליץ על אתר מצויין שמאפשר הכנת מצגת תמונות וסאונד בצורה קלה נעימה ומהירה. אני מתכוון לשירות באתר של ANIMOTO.

השירות החינמי שלהם מאפשר להכניס כ-12 תמונות אשר יהפכו למצגת קצרה של 25 שניות. היופי הוא שניתן פשוט להפנות את האתר לחשבון ה-facebook שלכם או לאתרים נבחרים אחרים בהם אתם שומרים את התמונות. יותר מזה, לאחר שהכנתם את הסרטון, בקלות! תוכלו לשתפו ביו-טיוב, פייסבוק או להורידו למחשב.

גם הסאונד (וזכויות היוצרים בסאונד) הופך להיות פשוט מתמיד. ניתן להשתמש בסגנונות ובצלילים של האתר או להעלות שירים ממחשבכם האישי. התוכנה כבר תדע להתאים את התמונות לקצב המוסיקה.

השירות שאינו חינמי מאפשר העלאה של כמות לא מוגבלת של תמונות וליצירת סרטון ארוך ככל שיהיה ב-3 דולר בלבד (ולאור שער הדולר בימינו זהו סכום נמוך ביותר)! אפשרות אחרת היא רכישת מנוי לשנה ב-30 דולר ואז אין הגבלה בכלל על כמות הסרטונים….

אני אישית, שהכנתי סרטון ליום ההולדת החמישים של אימי עם 50 תמונות עבדתי כ-8 שעות… מדוע אז לא היה קיים השירות של אנימוטו? סרטון שכזה היה לוקח למשתמש כ-20 דקות.
אגב, כשהסרטון מוכן – מקבלים הודעה למייל – כך שאין צורך להשאר באתר הבית שלהם בזמן שהתוכנה מכינה את הסרטון.

להנאתכם מצורף סרטון תמונות ממסיבת פורים שהתקיימה לפני יומיים בלימה לימה בתל אביב שנעשה באמצעות האתר.

היחסים של זונת הצמרת עם האינטרנט

כבר שבועיים שאני עוקב בעניין אחר ההתפתחויות בנוגע לאשלי אלכסנדרה דופרי (Ashley Alexandra Dupré), זונת הצמרת שהזמין המושל לשעבר של ניו-יורק, אליוט שפיצר. מלבד הפיקנטריה שבעניין, מעניין השימוש שנעשה ברשת על מנת להפיק מידע ורווחים מהשתלשלות האירועים.


בתחילה הרשת פעלה לרעתה של דופרי משום שכלי התקשורת הצליחו להשיג את תמונותיה מעמוד הבית שלה ב-MySpace, לפני שהיא מחקה (לפי השמועות) חלק גדול מהן – אך בהמשך, ותוך ניצול מיטבי של 15 דקות התהילה, הייתה זו דופרי שהצליחה למנף את ההתעניינות בה (כמעט כ-10,000,000 גולשים נכנסו לדף הבית שלה) לשם פרסום שיריה ואף הגיעה להכנסות של כ-680 אלף דולר (בינתיים) ממכירת אלבומה [שיר אחד מתוכו ניתן להשמעה בMySpace].


כמובן שחברות כמו פנטהאוס והאסלר הספיקו כבר להציע לה למעלה ממיליון דולר בעבור תמונת שער בעירום מלא. אך מי יודע, נראה שאולי פה הגלגל שוב מתהפך: girlsgonewild הודיעו כי יש ברשותם סרטוני וידאו של דופרי מגיל 18 והם העלו אותם לאתר שלהם (בתשלום כמובן).


אישית, אני לא חושב שזה יפגע בה, גם אם היא לא תקבל חוזה על תצלום שער – עדיין היא תוכל למכור את ספרה (שיכתב כמובן על ידי סופר צללים) בעבור אי-אילו דולרים. מעניין לראות איך הדברים יתפתחו.

עדכון (29.4.2008): דופרי תובעת 10 מיליון דולר מחברת גירלס גון ויילד.

תוכנות כיווץ

אני תמיד מתפלא כשאני מגלה שיש אנשים שלא מכירים תוכנות כיווץ ולא עושים בהם שימוש. גם כיום, כשניתן להעביר קבצים עצומים דרך הרשת, דיסקים און-קיי בנפחים מרשימים וכו' – עדיין לא נס ליחם של תוכנות הכיווץ. עדיין, קבצים רבים מכווצים לקובץ יחיד (גם אם לשם נוחות השליחה בלבד). עדיין, יש תוכנות דואר שלא מאפשרות שליחה של מיילים מעל לגודל מסויים (מה שמצריך פיצול קובץ יחיד למספר קבצים קטנים יותר) ויש דוגמאות נוספות.

אני לא ממליץ להשתמש ב- Winzip. בעיקר, בגלל שלאחר תקופת הניסיון התוכנה מושבתת לגמרי. אישית, אני חובב של תוכנת Winrar המעולה – שגם לאחר תקופת הניסיון אינה מגבילה את המשתמש אלא מציקה בהודעות רישום (וגם זה לא ממש נורא). מי שמעדיף לא לקבל הודעות התראה מוזמן לנסות את התוכנה 7-zip שעושה את העבודה והיא מבוססת קוד פתוח.

בעיות עברית ב-Gmail

עם כמה שאני אוהב את המוצרים של גוגל, היום אני רוצה לכתוב על בעיה מטרידה ביותר ב-Gmail. אני מתכוון, כמובן, לבעיית העברית – אנגלית והבעייתיות של אימיילים שמשלבים את שתי השפות (הבעיה קיימת אצל מי שמשתמש בג'מייל בתצורה באנגלית, איני יודע אם גם בתצורה בעברית קיימת הבעיה). הבעיה נפתרה בתחילה על ידי תוספת לפיירפוקס שהוסיפה כפתור RTL לג'ימייל (והועתקה לאחר מכן כתוספת לIE7), אך תוספת זו הפסיקה לעבוד לאחר שגוגל שידרגו את הקוד של גימייל.

כרגע, טרם מצאתי פתרון הולם לבעיה, למעט פעולת העתק הדבק דרך האתר הזה. אשמח לשמוע אם מצאתם פתרון טוב יותר – וכמובן, אם אמצא פתרון שכזה, אני אודיע על כך בהקדם.

יורם ארבל

אתמול, מכבי תל-אביב בכדורסל ניצחה את ריאל מדריד, באחד מהמשחקים היותר מותחים שראיתי בשנים האחרונות.

איני רוצה להכביר במילים על המשחק, למעט שאפו גדול ליותם הלפרין ששמר את הכדור בידיו, 6 שניות לבאזר (סיום המשחק הרשמי לאחר 40 דקות) כשמכבי במינוס שלוש נקודות וזרק שלשה נהדרת שהוליכה לארכה גדולה במשחק. צריך ביצים בשביל מהלך שכזה (ולמען ההגינות, צריך גם מאמן בצד השני שיטעה טעות פאטלית ולא יורה על ביצוע עבירה…).

בפוסט אחר, כבר רשמתי שאני אוהב תוכניות רבות של ערוץ 10. שידורי מכבי תל-אביב אינם שונים. אני מאוד מתחבר לפרשנות של עופר שלח (בניגוד לפרשנות של אלי סהר), אני אוהב את הריאיונות, הניתוחים והסטטיסיקות. בעבר, התחברתי מאוד גם לקולו וליכולת השידור של יורם ארבל.

אני אומר בעבר – משום השידור אתמול היה הקש ששבר את גב הגמל.
במשך כל עונת השידורים הזו ניתן היה להבחין שמשהו אינו כשורה עם השדר הותיק. לרוב, זה התבטא בטעויות מינוריות כדוגמת בלבול בשמות השחקנים, טעויות בפרשנות שריקות של שופטים וכיוצא בכך. אתמול, נראה שיורם ארבל לא הצליח להוציא משפט מהפה בלי לטעות. ממש כך. זה כבר נהיה מביך איך ששלח צריך לתקן את הטעויות שלו – אך חמור מכך, יורם ארבל, לאור המתח הרב בו הוא היה שרוי במהלך המשחק, סינן קללה לאחר מהלך לא מוצלח של השחקן ויל ביינום (יאמר מיד, כי הוא התנצל על כך בחצי פה מספר שניות מאוחר יותר – אך הנזק כבר נוצר).

נכון, ליורם ארבל כישורים רבים ועבר עשיר עם היסטוריה מוכחת, אבל אולי, רק אולי, הגיע הזמן כי יפנה את מקומו לשדר אחר.

ואם כבר עסקנו בספורט, יש תסיסה גדולה ברשת בעקבות פרישת ייגרמייסטר מכתיבת הבלוג הספורטיבי שלו. הקליקו כאן לאחד הבלוגים האהובים עליי שהתייחס לנושא. והקליקו כאן לבלוג אחר שאהוב עליי מאוד שכתב על מכבי תל-אביב, בהקשר אחר לחלוטין.

רדיו ברשת

אמנם אני לא מבין גדול במוסיקה וגם לא שומע מוסיקה יותר מדיי בזמני הפנוי ולמרות זאת מאוד נהנתי מהשירות שהוצע על ידי האתר פנדורה (Pandora.com). למי שלא הכיר – מדובר באתר אשר יצר רדיו אינטרנטי המבוסס על אמן, להקה, שיר או דיסק שבחר המשתמש והשמיע לו יצירות נוספות האמורות לקלוע לאותו זאנר מוסיקאלי שהמשתמש אוהב. האתר היה אינטואיטיבי והראה את שמות השירים, המבצעים והדיסקים המושמעים בצורה יפה ומושכת עין.

אך זה היה כבר דיי מזמן. בעלי האתר חסמו את שירותיו לקהל הרחב והוא נגיש כיום אך ורק לבעלי כתובות רשת (IP) של תושבי ארה"ב. הסיבה נעוצה, כך להבנתי, בתמלוגים שהאתר משלם לבעלי זכויות היוצרים – וכי התשלום הינו בגין תושבי ארה"ב בלבד. מסתבר כי משתמשי האתר מחוץ לארה"ב כמעט ואינם רוכשים את הדיסקים שהם שומעים או שאינם רוכשים אותם דרך האתר של פנדורה (שרכישת הדיסקים לאחר השמיעה הינו חלק אינטגראלי מהמודל העסקי שלו).

לאור הגזירה היו אתרים (כדוגמת globalpandora.com) שהתהדרו ביכולת לאפשר לגולש להשתמש בשירותי פנדורה גם מחוץ לארה"ב, אחרים ניסו להציע להשתמש בפרוקסים היושבים בארה"ב או לתוכנות המזייפות את כתובת ה-IP של הגולש. בינתיים, ללא הצלחה יתרה.
[יש לציין כי גלובל פנדורה אכן עבד לזמן מועט וגם שירותי פרוקסי למיניהם - עד שפנדורה הכניסה את כולם(?) ל"רשימה שחורה"]

על כן אני רוצה להמליץ בפניכם על מספר אתרים שמצליחים להקל על רוע הגזירה.

הראשון והטוב שבהם הינו רדיו אינטרנטי שפועל בדיוק כמו פנדורה, רק ללא הממשק היפייפה (ויש לומר שהוא גם מעט פחות אינטואיטיבי). מדובר ב- Last.fm. מומלץ ביותר!!!

השני, Live365, הוא אתר אשר מכיל מאות תחנות רדיו מובנות של סגנוני מוסיקה שונים וכן תחנות רדיו "אמיתיות" המשודרות ברחבי העולם. האתר הזה שונה מ- Last.fm משום שאין מדובר ברדיו מותאם אישית למשתמש אלא פשוט במגוון רחב מאוד תחנות רדיו קיימות שהגולש יכול לבחור מתוכן את הרצויה לו.

השלישי, my-music, הינו אתר שאני משתמש בו לשמיעת תחנות הרדיו הישראליות (ניסיתי להתחבר לתחנות משאר העולם, אבל לא בהצלחה מרובה). יתכן כי יש אתרים טובים ממנו, אך מצאתי אותו מספק (כמובן שהמלצות יתקבלו בברכה).

אגב, שימוש מעניין שניתן לעשות בעידן הדיגיטאלי הוא להקליט תוכניות אהובות שמשודרות ברדיו – ולשמוע אותן מאוחר יותר. יש אפילו תוכנות שמזהות מתוך ההקלטות את השירים ואף שומרת אותם בתיקייה נפרדת…. אבל על כך בהרחבה, בפוסט אחר.

המלצה לדף הבית בדפדפן הגלישה

דף הבית של דפדפן הגלישה הינו הדף הראשי שעולה כשמפעילים את הדפדפן. לרוב, מדובר בדף בו הגולש אוהב להתעדכן בידיעות חדשותיות או בפורטל המאפשר נגישות גבוהה לאתרים שבשימוש רב של הגולש.

אני רוצה להמליץ בפוסט זה על igoogle כדף הבית לדפדפן שלכם. מדובר בשירות המוסיף למנוע החיפוש המינימליסטי של גוגל אליקציות נוספות ובין היתר, מעדכן בחלוניות קטנות את הכותרות באתרים אחרים.

אני לדוגמא, בדף הראשי הוספתי את כל האתרים החדשותיים המעניינים אותי, את תיבת הדואר שלי, אפלקציה של To do list (המועילה למי שאינו משתמש ב Outlook של מיקרוסופט), תוכנת תרגום ועוד.


בנוסף, הוספתי סימנייה נוספת בה הוספתי את כל הבלוגים שאני אוהב (על אתרים ובלוגים מומלצים עוד ייצא פוסט נפרד בקרוב). כך, בלחיצת כפתור, אני יודע מתי אחד הבלוגים מעודכן, במסך אחד. אני מוצא כי שיטה זו פשוטה וידידותית יותר למשתמש מכל קורא RSS.

ה"חיסרון" של igoogle הוא שצריך להיות רשום לשירות הדואר של גוגל, ג'ימייל. מכיוון שלטעמי מדובר בשירות הדואר הטוב ביותר שקיים (למרות החדירה לפרטיות, כביכול) והערך המוסף של שירותים האחרים המוצעים על ידי חברת גוגל, אני חושב שמדובר בחיסרון פעוט ערך – ומי שטרם פתח חשבון דואר בג'ימייל, אין זמן טוב מזה לעשותו.

אם יהיה צורך בהסבר "טכני" כיצד להוסיף אפליקציות או כתובות לעדכון, אפרסם פוסט נפרד, לאור התגובות והמיילים שאקבל.

תוספות חשובות לפיירפוקס

בהמשך לפוסט קודם בעניין פיירפוקס נזכרתי כי שכחתי לציין שתי תוספות חשובות לקורא העברי.
שתי התוספות מתקנות את קריאת העברית באתרי חדשות מובילים – הארץ (אשר המדור קפטן אינטרנט הינו חובה לכל חובב מחשבים באשר הוא) ו-YNET. התוספות נמצאות בקורת אתר אחד ובאדיבותו של אחד בשם אפי נדיב.

ארגז החול של גוגל

בעקבות פתיחת הבלוג התוודעתי לתופעה המכונה Google sandbox .
מסתבר שאתרים חדשים שהוקמו מופיעים בימים הראשונים להקמתם במנוע החיפוש של גוגל ואם הם אינם עונים על קריטריונים מסויימים הם מוצאים אל מחוץ לתוצאות החיפוש אל "ארגז חול" עד אשר הם יענו על קריטריונים כגון ותק ברשת, עדכונים של האתר, הוספת תכנים לאתר וכי חשוב (ככל הנראה) קישורים לאתר מאתרים אחרים בעלי סטטוס מסוים לפי המדדים שנוצרו ע"י גוגל (נקרא גם Page rank).

אגב, ב-YAHOO! האתר מופיע בתוצאות החיפוש (כבר דיברנו על החשיבות בתחרות?).

יותר מכך ובאופן תמוה ביותר, כל מייל ששלחתי אשר הכיל את הכתובת המלאה של הבלוג סונן על ידי ג'ימייל (וספקי שירות דואר אחרים) והועבר אוטמטית לתיקיית דואר זבל.

אני שמתי לב לתופעת ארגז החול בתחילת פברואר 2008. אני אעדכן כאשר הבלוג ייצא ממנו וגם אבדוק אם יהיה שינוי לעניין סינון מיילים המכילים את הכתובת המלאה של הבלוג.