חוק שירות המילואים, התשס"ח – 2008

בשעה טובה הכנסת אישרה את חוק המילואים. יש לראות בכך תחילתה של דרך ולא סופה: מערך המילואים ובעיקר מערך המילואים הקרבי מהווה את מיטב בניה ובנותיה (כן! יש גם בנות קרביות שעושות מילואים) של מדינת ישראל אשר נושאים בנטל ובחובות בעוד שיש רבים (רבים מדיי) שנהנים רק מזכויות, ללא חובות.

מכיוון שאני יוצא לשירות מילואים מיד לאחר הבחינה בכתב ועל מנת להתרשם באופן בלתי-אמצעי, קראתי את החוק [מצורף לנוחיותכם].

לאכזבתי, גיליתי כי גם במילואים הקרובים אני אזכה בתגמול מגוחך עבור שירותי את המולדת. מסתבר כי החוק (רובו) יכנס לתוקפו רק בראשון לאוגוסט 2008 ומכיוון שבעת הזו אני מחוסר עבודה (לצורך הלימוד לבחינת לשכת עורכי-הדין) אשתכר שכר מינימום בלבד.

מלבד אכזבה זו, שמחתי לגלות כי ברירת המחדל תהיה בעתיד כי אנשי המילואים יבצעו רק תעסוקה מבצעית אחת לשלוש שנים, ישתלם "תגמול נוסף" בגובה של עד 2 נקודות זיכוי במס הכנסה, השכר הבסיסי יעלה לכדי 68% מהשכר הבסיסי וכי תקום ועדה שעניינה מערך המילואים.

נקודה למחשבה: לא יודע למה – אבל סעיף 26 לחוק הצליח להרגיז אותי. סעיף 26 עוסק בעבירות עונשיות הקשורות לחוק ואחת מהן היא שמי שלא יעשה מילואים או לא יתייצב לשירות על פי החוק יכול לעמוד לדין פלילי שעונשו המקסימאלי שנתיים מאסר. אני לא אומר שלא צריך להעניש מי שלא מקיים חובתו על פי דין, אני פשוט מתקומם על העובדה ש"מטפלים" במשתמטי המילואים לפני שמטפלים במשתמטי השירות הסדיר/השירות הלאומי (תוסיפו לזה את המצב האבסורדי שניתן בקלות להשתמט מחובה למדינה על פי חוק ו/או הסדר ו/או קומבינה פשוטה, אז בכלל המצב מקומם). כך להבנתי, הסעיף מבטא אימרה של המדינה שכנגד האנשים ש"קל" להתמודד מולם ניצור כלים להענישם, אך עם אלו ה"בעייתיים" נשאיר את המצב עמום, גמיש והכי מכעיס – מתפשר [טוב, אז אולי אני יודע למה הסעיף מרגיז אותי :) ].

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>