ישמר הקונה: גיבור מחשבים נקלעה לקשיים ועדיין מפרסמת את מוצריה

לפני שעה פורמה ידיעה ב-YNET כי חברת גיבור מחשבים נקלעה לקשיים. לא הייתי מזכיר כלל את העניין אלמלא בדיוק באותו הזמן, בפורטל וואלה! (שהינו אחד מהנצפים ביותר על ידי הגולש הישראלי) הופיע באנר לעניין המחירים הזולים של מוצרי גיבור מחשבים. ראו הוזהרתם!

לקראת יום ההורדות הגדול: תוספות נבחרות לפיירפוקס

  1. שתי התוספות שהן בגדר חובה למשתמש העברי ומתקנות את קריאת העברית באתרי חדשות מובילים – הארץ (אשר המדור קפטן אינטרנט הינו חובה לכל חובב מחשבים באשר הוא) ו-YNET. התוספות נמצאות בקורת אתר אחד ובאדיבותו של אחד בשם אפי נדיב.
  2. תוסף שפותר את בעיית התאימות של אתרים לדפדפן של פיירפוקס. קוראים לתוסף IE TAB והוא ניתן להורדה כאן. התוסף מאפשר למשתמש להחליף את דפדפן הצפייה בדף מסויים מפיירפוקס לאקספלורר ולהיפך (מאפשר ללכת עם ולהרגיש בלי).
  3. מארגן סימניות ברשת בשם del.icio.us ניתן להורדה כאן. מדובר בתוסף אשר שומר הסימניות, בצורה נוחה מאוד, מאפשר למשתמש להגיע לסימניות שלו מכל מקום וכן להיעזר בידע המשותף של הגולשים על מנת למצוא סימניות המקוטלגות באופן דומה לסימניות המקולגות אצל המשתמש.
  4. תוספות לבעלי חשבון GMAIL:
    1. האחת, אם קיבלתי ישנם מיילים חדשים ומידע נוסף (השולח, כותרת המייל ומספר מילים מתחילת המייל) והיא ניתנת להורדה כאן;
    2. השניה, הופכת את הג'ימייל למעין כונן איפסון נוסף, כך שבאמצעות גרירה בלבד לחלונית התוסף מתבצעת שמירה של הקובץ אותו גררתי (ולהיפך – ניתן לגרור מהחלונית קבצים שנשמרו בדרך זו בג'ימייל לשולחן העבודה). תוסף זה ניתן להורדה כאן.
  5. אמנם מבטיחים לנו כי הורדות בפיירפוקס 3.0 לא יבוצעו בחלונית נפרדת (POP-UP) – אך הפיתרון הפשוט ביותר, מבלי לסמוך על המפתחים של פיירפוקס הוא התוסף הבא אשר מציג את ההורדות בשורה צמודה לתחתית המסך. מניסיון זה נוח מאוד.
  6. ולסיום, אם התעניינתם לדעת איך כתוב הדף בו אתם צופים ולראות את קטעי הקוד הספציפיים של מקטע מסוים Firebug הוא התוסף בשבילכם.

Firefox 3.0

מוזילה פרסמה אתמול כי החל מה-17 לחודש יהיה ניתן להוריד את פיירפוקס 3.0. כבר עמדתי בפוסטים קודמים על יתרונותיו של פיירפוקס ודיווחים על גרסאות בטא של פיירפוקס 3.0 נשמעות מבטיחות מוצר טוב יותר, זולל פחות משאבים ונעים יותר לשימוש – אז בהחלט יש למה לצפות.

לכן, באחד מן הפוסטים הקרובים, אפרסם רשימה מקיפה של תוספות (שהרי בלעדיהם פיירפוקס לא היה כה מוצלח) שאי אפשר להסתדר בלעדיהם.

טקס קבלה ללשכת עורכי הדין

היום (10/06/2008) התקבלתי באופן רשמי כחבר מן המניין בלשכת עורכי הדין. אפילו הגעתי לטקס בבנייני האומה (מתוך רצון לרצות את הוריי). חבל רק שהטקס היה כל-כך מקומם ומייגע שאין לי דרך אחרת לפרוק את אשר על ליבי אלא בפוסט זה:

התכנון הקלוקל של האירוע. האירוע תוכנן בצורה כזו: עורכי הדין הטריים התכנסו באולם הראשי וישבו להם בנוחות בכיסאות מרופדים והאזינו לנאומים בעוד ההורים ישבו באולמות נפרדים, ישבו בכיסאות פלסטיק בלתי נוחים בעליל (גם מהסיבה שכל הכיסאות היו מחוברים זה לזה באזיקונים) וצפו בטקס המרכזי באמצעות מסך וידאו (שלפחות באולם אחד, הסאונד הפסיק בשלב כלשהו).

המארגנים, בארגנם את הטקס, שכחו יסודות חשובים בטקסים מסוג זה: הם שכחו שהטקס נעשה בעיקר בשביל משפחת עורכ/ת הדין הטרי/ה. עורך הדין יכול להסתדר טוב מאוד גם בלי הטקס – את הרישיון והגלימה ניתן לקבל בדואר. הערך המוסף של הטקס הוא בשביל ההורים. אם, מאילוצי מקום, החלופה היחידה היא שההורים יחוו את המעמד המרגש דרך הוידאו, כנראה שיש בעיה.
אגב, הבעיה ניתנת לפיתרון בקלות. לא עושים טקס המוני. אפשר לעשות טקס מכובד, ברמה המחוזית (במחוז בו עורך הדין הטרי רשום). כך לדוגמא, מאילוצים אחרים, סיום קורס הקצינים שלי היה ברמת החיל ולא ברמת כל הצבא. ואם כבר מפעילים את הקודקוד, אפשר לארגן שהטקס יערך בערב, כדי שאנשים לא יצטרכו לקחת יום חופשה מעבודה בשביל להגיע.

הנאומים. תתפלאו – אבל אין לי בעיה עם נאומים ארוכים. יש לי בעיה עם נואמים ששוכחים מדוע ובפני מי הם נואמים. הנואם הראשון, לדוגמא, טרח לציין באוזנינו כי "תפקידה העיקרי של הלשכה היא לדאוג לענייני ההתמחות". אם כך הוא הדבר הרי שהלשכה נכשלה כישלון חרוץ.
הרי מן המפורסמות שתפקיד המתמחה אינו קוסם. המשרדים מרשים לעצמם לעשוק את המתמחה הצעיר ולשלם לו שכר זעום בעבור עבודתו (ובחלק לא קטן מהמקרים שכרו ביחס להיקף שעות העבודה אף נמוך משכר המינימום) בתואנה כי מדובר במשרת אמון. חמור מכך, במקרים רבים היחס שניתן למתמחה הינו יחס מחפיר (כך לדוגמא, נדהמתי לשמוע ממתמחה עמית כי במשרדו הופץ מייל עם נוהל כיצד ואיך לעשות במתמחה שימוש כאילו היה חפץ). ובכלל לא התייחסתי למשרדים בהם אין סביבת עבודה למתמחה (כמו מחשב אישי ושולחן) או משרדים בהם נותנים למתמחה משימות שאינן קשורות למקצוע – כמו הכנת קפה, שליחויות דואר וכיוצא בכך.

אם הספקתם כבר לשכוח, המתמחה הינו אקדמאי שסיים לפחות שלוש וחצי שנות לימוד במוסד להשכלה גבוהה.

לא אלאה אתכם בשמימון הנאומים שהגיעו לאחר הנואם הראשון, רק אסביר במה כל אחד מהנואמים כשלו (כן, אפילו נשיאת העליון, כבוד השופטת בייניש): כ-ו-ל-ם דיברו על עצמם, על משנתם, על האידיאולוגיה המניעה אותם, על הסכנות האורבות למדינה/למקצוע/לבית המשפט/לציבור, אבל אף אחד לא דיבר באמת אל ועל עורכי הדין הצעירים. – והרי בשביל מה התכנסנו?!
אם כל הכבוד לרשימת המכובדים שנאמה – הרי שיהיה לי כעו"ד עוד זמן רב לשמוע על ולהשמיע טיעונים בעד ונגד ה"פרידמניזם"/כבוד המקצוע/עצמאות הרשות השופטת – אך דעות לעניין המעמד בו אני חוצה את הסף ממתמחה לעו"ד כנראה שלא אשמע עוד לעולם. הייתי שמח לשמוע מה דעתם בנוגע לנושא הזה, לכל השאר יש במות וזמנים טובים יותר.

טקס קבלת הרישיון. לאחר הטקס המרכזי הועברנו לאולם קטן שאמור היה להכיל את מאתיים שבעים ומשהו עורכי הדין החדשים במחוז חיפה ואת אורחיהם. הוקראו שמות עורכי הדין וכמו בפס ייצור של בשר הוענקו התעודות במהירות, כשעדת האורחים עם המצלמות צובאים על הבמה הקטנטונת ואינם מאפשרים לאורחים היישובים לראות את שקורה בקדמת הבמה. כמובן שבסגנון כזה של טקס מיהרו ברי-המזל שכבר קיבלו את הרישיון, ביחד עם אורחיהם אל המכונית, על מנת להימנע מהפקקים שיווצרו בסיום (כדוגמת הפקקים הנוראיים שהיו בדרך אל הטקס).

בקיצור, הטקס היה המוני, נורא, חסר כבוד ומייגע. איך שזה נראה עכשיו פני הטקס כפני המקצוע.

אגב, נקודה נוספת שהרגיזה אותי נובעת מהיכרותי המוקדמת עם הטקס. יצא לי להיות בטקס של אחי לפנ כחצי שנה. באותו מעמד הלשכה הביאה את קרן פלס להופעה של 30-40 דקות ועורכי הדין הצעירים קיבלו ביחד עם התעודה שי, בדמות ספר משפטי.
אודה, הטקס לא היה הופך למוצלח יותר עם הייתה הופעה של זמר/ת כישרוני/ת (ולא "קטעי נגינה" של שלישיית שקר כלשהו) ו/או הענקת תשורה ביחד עם התעודה. אבל שמישהו יסביר לי מדוע אם אין "הופעה", הטקס אינו מתקצר ב-40 דקות? מדוע הזמן הזה מועבר אוטומטית לנאומים מייגעים ?

תוכנה לפיצול ואיחוד קבצי PDF

בזמן האחרון יוצא לי לעבוד הרבה עם קבצי PDF. אמנם לא ברמה של לערוך או לבצע בהם שינויים מרחיקי לכת (שלכך טרם מצאתי תוכנה חינמית), אלא ברמה הבסיסית של איחוד מספר קבצי פידיאף או פיצולם.

בשביל הפעולות הללו אני עושה שימוש בתוכנת קוד פתוח שנקראת pdfsam. החיסרון היחיד בה שאין אפשרות לפצל קובץ בצורה לא אחידה (לדוגמא: עמ' 1-3, 6 ו-7 בקובץ אחד, בצורה פשוטה) אלא רק לפצל לעמ' זוגיים, אי זוגיים, פיצול לאחר עמוד מסויים וכו'. אך עדיין יחסית למחיר התוכנה נהדרת!