ICDB – מאגר היצירות הישראלי

בשבועות הקרובים יעלה לאוויר מיזם חדש בשם מאגר היצירות הישראלי או בלעז, Israeli Copyright DataBase. המאגר יאפשר לכל יוצר ויוצרת, לשמור את היצירות במאגר (כאשר, גישה תינתן רק ליוצר או היוצרת) ולקבל אישור, ערוך וחתום על ידי עורך-דין המאשר את רישום היצירה במאגר ואת התאריך בה היצירה נרשמה.

ניתן יהיה לעלות כל סוג של יצירה דרך הרשת: החל מיצירות ספרותיות (סיפורים, שירים, תסריטים…), מוסיקליות (לחנים, קבצי מוסיקה…), אומנותיות, דרמטיות וכדומה, וכן יתאפשר משלוח היצירה גם דרך הפקס ו/או בדואר.
בשלב הראשון, המאגר יפעל פרו-בונו (רוצה לומר, בחינם) ולימים ניתן יהיה, דרך האתר של המאגר, למכור יצירות ו/או לקבל ייעוץ משפטי הקשור לזכויות יוצרים, רישום סימני מסחר ורישום פטנטים.

היתרון הגדול של המאגר הוא שכל אחד יוכל לקבל אסמכתא, מצד שלישי אובייקטיבי, על זכות הראשונים בקובץ אותו הוא העביר למשמרת במאגר היצירות הישראלי – הדבר חשוב במיוחד לעניין הוכחה של הפרה של זכויות יוצרים ו/או הוכחה על קדימות בזמן. יתרון נוסף (משני, אולי) הוא ששמירה של יצירה במאגר היצירות הישראלי מהווה אסמכתא לעמידה בדרישת הקיבוע הקבועה בחוק זכות יוצרים, תשס"ח-2007.

מאגר היצירות הישראלי גם יספק בחובו פתרון (חלקי) לכל אותם אנשים שיש ברשותם רעיון טוב והם חוששים כי המשקיעים שהם יפנו אליהם יגזלו מהם את הרעיון… במאגר היצירות הישראלי ניתן יהיה להעלות קובץ, לשומרו, ולקבל אישור על קיומו במאגר – ללא שהקובץ יעבור תחת עינו של איש. מובן שהגנה זו טובה – אך אינה מספקת – אבל היא בהחלט יכולה להרתיע אחדים ולהוות ראייה במקרים אחרים בהם נעשה שימוש ברעיון, שלא כדין.

בעתיד, מאגר היצירות הישראלי אף יוסיף וייתן שירותים נוספים לכל אותם בעלי רעיונות – אם בהפנייה למשרדי עורכי פטנטים ואם על ידי ייעוץ לעסקים קטנים…

והאם כבר אמרתי שהשירות הוא בחינם ?

תסכיתים להורדה

יום שישי אחד בערב, נסעתי לי על כביש החוף ופתחתי את הרדיו על רשת ב'. בין רגע התמכרתי למשמע תסכית מתוך סיפורי רובינזון קרוזו -

השפה הקולחת של המספר מוטי בראכן, וכן הסיפור עצמו, שנכתב בכישרון רב על ידי הסופר דניאל דפו, אשר מכיל עומק ועושר שאינך שם ליבך אליו בהיותך ילד וקורא את הסיפור, הדהימו אותי.

ומה שיותר הדהים אותי – שהתסכיתים מפורסמים באתר של רדיו הר הצופים. מייד כשהגעתי הבייתה חיפשתי את האתר וגיליתי אוצר בלום של תסכיתים של מיטב היצירות הישראליות והזרות; וגם רובינזון קרוזו יצטרף בקרוב – מיד לאחר שיסיימו להשמיע את הסיפור המלא ברדיו.

תהנו

כיצד לשלב מוסיקה (MP3) במצגת פאוורפוינט

אז עכשיו אני כבר אחרי החתונה. היה מ-ד-ה-י-ם. האנרגיות החיוביות של האנשים, תשומת הלב והאהבה שהורעפה – אין דברים כאלה. ולמי ששואל – שיר הכניסה לחופה היה השיר אבינו מלכינו בביצוע של ברברה סטרייסנד -

ולנושא הפוסט – כיצד לשלב מוסיקה (MP3) במצגת פאוורפוינט:

כאשר הכנתי את ההזמנה האלקטרונית לחתונה נתקלתי בבעיה מרגיזה ואפשרית רק בבית מיקרוסופט: לא הצלחתי לשלב שיר, כקובץ MP3, בצורה אינהרנטית למצגת. מסתבר, כי במצגות פאוור פוינט הצלילים שהופכים להיות built-in במצגת הם רק קבצים מסוג wav (קבצים שתופסים מקום רב).

חשבתי וחשבתי ונזכרתי שיש תוכנות שיוצרות ממצגות פוואר פוינט קובץ EXE, רובן ככולן בתשלום – אבל הן נותנות כ-30 ימים של שימוש חנמי, שזה די והותר בשביל מצגת בודדת. אלא מה, אין כמעט היום מערכת שרתי דואר אשר מוכנה לקבל צרופות למייל עם סיומת EXE והן לא מעבירות את הצרופה. ניתן לפתור זאת על ידי כיווץ הקובץ – אבל הפתרון הזה כבר מוגזם ומצריך מהגולש המצוי יותר מדיי מאמץ – ואני רק רציתי שיצפו במצגת. הפתרון שאני הלכתי עליו בסופו של יום, היה ליצור מצגת PPT (נפתח ישר כסלייד שואו) כאשר השתמשתי בתוכנה חינמית אשר "הפכה" את קובץ ה-MP3 לקובץ WAV. למה הכוונה? אין מדובר רק בשינוי סיומת הקובץ (מאמפי שלוש לוואייב) אלא בהוספת "פתיח" ו"סיומת" בקידוד של השיר. כך, מצליחים להטעות את פאוורפוינט והוא מכניס את השיר עצמו (ולא רק הצבעה למיקום על האר-דיסק) לפאוור פוינט. [הסבר מפורט (באנגלית) ניתן למצוא כאן. אם יש ביקוש ולא מסתדרים – השאירו הודעה ואתרגם את העניין] פתרון זה הוכיח את עצמו כיעיל מאוד, רק שלא הצלחתי להשתמש בפונקציה בפאוור פוינט שיפעיל את השיר מנקודה מסוימת – אלא תמיד הוא התחיל מהתחלה. לצורך זה השתמשתי בתוכנה חינמית אחרת שחתכה לי את קובץ ה-MP3 לנקודה שרציתי, אבל זה כבר לפוסט אחר.

מקווה שהפוסט עזר. ספרו לי .