הורדת קבצים ברשת

מהן אפשרויות ההורדה הטובות ביותר המצויות ברשת? מובן שיש לכך תשובות רבות, התלויות, בין השאר, בסוג הגולש ומידת הבנתו ברשת וביכולתו להבחין בקבצים "מזוייפים", וירוסים ואחרים.

אציג כך לפניכם את הראשיים שבהם:

  1. תוכנת E-MULE (החמור) – היא האפשרות הטובה והנוחה ביותר כיום למצוא קבצים ברשת. רק דבר אחד חסר לה, וזה מהירות. מכיוון שכל קובץ מחולק למספק חלקים, ולכל חלק יש "תור" משלו, זה שלך יש פס רחב, אין זה משפיע על הזמן שיקח לך להוריד קובץ מסוים. את הגירסה הרשמית של E-MULE ניתן להוריד כאן. חיפוש קבצים אפשרי בתוך התוכנה עצמה – הן תחת "SERVERS" והן ברשת "kad". מובן שניתן לחפש קבצים גם באתרים חיצוניים, כדוגמת wnet.
  2. רשת ביטורנט -היא מהירה יותר מ E-MULE, אך אינה מייטיבה להתמודד עם הורדת כמויות גדולות של קבצים כמוה ואין בה יכולת חיפוש מובנית, טובה ופשוטה כמו של החמור. יתרונה הוא בכך שכאשר הורדה מתחילה – לרוב היא תסתיים בסיום הקובץ. בשונה מהחמור, לרשת הביטורנט יש מגוון תוכנות אפשריות המסייעות בהורדת קבצים ממנה. אישית, אני חובב גדול של תוכנת µTorrent, תוכנה קלה אשר עושה את העבודה בצורה הכי טובה שיש (למעט אם אתם משתמשים בתוכנת האנטי וירוס NOD32 – במקרה כזה אתם תצטרכו לשנות את ההגדרות של האנטי וירוס בכדי שתוכלו להמשיך לגלוש ברשת בזמן הש-µTorrent עובד…). יש המון אתרים בהם ניתן לחפש את הקבצים להורדה, כאשר המקיף שבהם הוא torrentz.
  3. אתרי העלאת קבצים - בדר"כ מהאתרים שאפשר להעלות להם קבצים, ניתן גם להוריד קבצים. העיקרי שבהם הוא האתר rapidshare. אמנם, מי שירצה להוריד קבצים גדולים במיוחד ובמהירויות גבוהות יצטרך לשלם על כך לא מעט כסף. אך מי שמחפש קבצים קטנים (שיכול להיות מאוד שלא ניתן למוצאם בחמור או ברשת הביטורנט) ימצא את rapidshare כמאוד שימושי. חיפוש הקבצים לראפידשר מתבצע באתר הזה.
  4. MIRC – מי עוד בכלל זוכר את חדרי הצ'אטים הללו ? לא הרבה, אך יש שם מכל טוב. ראשית יש להצטייד בתוכנה ולפעול עקב בצד אגודל לפי ההנחיות המצויות, בין היתר, כאן. חיפוש קבצים ניתן לבצע כאן.
  5. מנועי חיפוש – מכיוון שממילא google ו-yahoo והרבה אחרים מאנדקסים את (רוב) האינטרנט, ניתן למצוא דרכם הרבה מהקבצים שאתם מחפשים. צריך רק לדעת איך לחפש. כך לדוגמא אם אתם מחפשים קבצי מוסיקה של בטהובן, הכי טוב לחפש כך – "index of" + intitle:mp3 + beethoven.

אנטי וירוס ותוכנות מגן אחרות

מדי פעם השאלה של איך וכיצד להגן על המחשב הביתי צצה ועולה. יש מספר גישות לעניין זה, והן מאוד תלויות בסוג הגלישה של המשתמש, ובאופן שהמידע המצוי במחשב חשוב לו :).

אני באופן אישי, מגן על המחשב שלי באופן הבא:

  1. אנטי וירוס - אני משתמש ומאוד אוהב את NOD32 (בתשלום). לדעתי זו תוכנת אנטי-וירוס מצוינת, שלא מכבידה על המחשב וכמעט שאינה מורגשת. מובן שלא כולם מעוניינים לשלם, והחלופה האיכותית ביותר הקיימת כיום (למרות שאני סולד ממנה) היא תוכנת AVG. אגב, ההמלצה שלי היא – שמדי פעם, ולא משנה איזה אנטי וירוס מותקן לכם על המחשב, שווה להריץ בדיקה כנגד וירוסים מאחד מהסורקים הנמצאים on-line, כמו שירותי פנדה (שהאנטי וירוס שלהם הוא מקיף ומצויין, אבל כבד מאוד) או Ternd micro housecall.
  2. מגן מפני רוגולות ושאר מרעין בישין - פעם בחודש אני מעדכן, סוגר פרצות ובודק את המחשב עם תוכנת Spybot – Search & Destroy. ישנן עוד מספר אפליקציות לא רעות, אבל אני מוצא את התוכנה הזו כנוחה לי ביותר. רק דבר אחד – כאשר אתם מתקינים אותה, שימו לב לא להתקין כל מיני תוכנות נלוות, שאותן, אישית, אני לא סובל.
  3. שמירת תצורה נוכחית – אבל הכי חשוב, וגם היחיד שממש שווה את הוצאת הכספים, זה Norton Ghost. במחשב שלי יש שני ארד-דיסקים (ולמי שיש אחד, תמיד יכול לפצל אותו באמצעות תוכנות מיוחדות לכך), על הגדול יותר אני שומר את כל הקבצים החשובים ועל השני את מערכת ההפעלה והתוכנות המותקנות. פעם בתקופה, אני שומר את המערכת באמצעות נורטון גוסט – ואני יודע שאם חלילה קורה משהו למחשב, אין צורך לבזבז שעות בניסיון להסיר את הוירוס או כל חולרה אחרת, אלא רק לשים את דיסק ה- rescue של נורטון ולשחזר את המחשב לאותה נקודה. כמות הזמן והעצבים שהתוכנה הזו חוסכת, זה לא יאמן. מומלץ בחום.
  4. קונדום וירטואלי - מובן, שאם מישהו יודע שהוא מתכוון לגלוש באתרים מסוכנים או להפעיל קובץ חשוד, מומלץ להשתמש בקונדום וירטואלי – תוכנה אשר כל פעולה שתתבצע בתוכה, תעלם מבלי לפגוע במערכת, בעת סיום השימוש בה. מכיוון שאני ממעט לעשות זאת, אני פשוט מעדכן את השמירה של הנורטון גוסט שלי לפני התקנה של תוכנות חשודות או גלישה בעייתית, ומחזיר את המצב לקדמותו אם חלילה קרה משהו.
  5. גיבויים, גיבויים, גיבויים – ואין מה לעשות, ארד-דיסקים מתים, קצרי חשמל קורים. חשוב לגבות את המידע. על דיסקים. אבל לזכור – גם דיסקים מתכלים, נשברים, נשרטים ונהרסים. אז לגבות שוב. ושוב. עוגמת הנפש מתמונה מהטירונות שאבדה לבלי שוב אינה שווה את העלות של הזמן והדיסקים של עשיית הגיבויים. ולמי שלא חושש מדליפת מידע, הרי שיש מספיק שירותים אינטרנטיים שנותנים טונה של מקום על הרשת.