מרשם האוכלוסין של ישראל

הבוקר קראתי את הכתבה הזו שפורסמה במדור קפטן אינטרנט של הארץ.

בכתבה נאמר, כי אלמונים פרסמו באינטרנט כי יש ברשותם את תוכנת מרשם האוכלוסין, המכילה מידע פרטי ואישי רב של כל אחד מאיתנו. עוד נאמר בכתבה, כי למאות יש גישה לתוכנה הזו, וזו אחת הסיבות שטרם הצליחו להעלות על המדליפים.

בינינו, הכתבה חשפה טפח, אך הסתירה טפחיים. לא רק שמאגר המידע של מרשם האוכלוסין מצוי ברשת, הרי שהוא ניתן להורדה על ידי כל דורש, בין היתר, דרך תוכנת e-mule.אני אישית שזפתי את עיניי במאגר המידע לפני שנתיים או שלוש.

בכתבה, כך לדעתי, נחשפת ערוותה של המדינה במלוא הדרה -

חוסר היכולת הבסיסית לשמור על סודיות, להגן על מידע ולזהות את המעוולים היא רשלנות שמדינה ריבונית אינה יכולה להרשות לעצמה. בדיוק כמו שהמדינה מנסה (ולעזאזל, אני מקווה שהיא גם מצליחה) לשמור על סודות הגרעין, נשקים כימיים וביולוגיים והפתעות אחרות ליום פקודה הרי שהמדינה חייבת לשמור על פרטיות אזרחיה.

תוסיפו לזה את חוסר היכולת של המשטרה לפעול ולמצוא את המדליפים – ולא בגלל שאין שוטרים טובים במדינה – אלא בגלל חוסר באמצעים, בטכנולוגיה ובעיקר בתקציב, והגענו למצב קאפקאי מאין כמותו.

לא יתכן, כי מאגר מידע רגיש מסוג זה יעבור לו לכל מיני חברות חיצוניות ללא פיקוח; שלא יהיה מעקב מי משתמש ובנתונים בו, מתי ולאלה צרכים; וחשוב מכל – שלא תיחסם האפשרות להעתקתו של המאגר.

שערוריה.

עדכון 6.5.09:

המבקר: כישלון חמור בהגנה על פרטיות האזרחים