המרת קבצי וידאו?

freemakeצריכים להמיר קבצי וידאו ושירותי ענן כדוגמת זמזר אינם מספקים? צריכים להטמיע קבצי וידאו במצגות פאוורפוינט וגילתם שזה אפשרי רק בפורמט WMV?

 

תוכנת הקוד הפתוח של Freemake תעשה את העבודה בצורה נהדרת, טוב יותר מתוכנות רבות אחרות בתשלום. חינם, כבר אמרתי? 

יזמים בג'ינס

גילוי צרכים ולקוחות המוכנים לשלם עבור הפתרון, גיבוש צוות ומציאת מקורות מימון לסטארטאפים היו אך חלק מן הנקודות שהועלו בהרצאתו של מר מוטי רדומסקי, ממייסדי הסטארט-אפ הישראלי YaData. ההרצאה נערכה בפאב החיפאי פרנג'ליקו בחסות יזמים בג'ינס – שותפות מנהיגות צעירה חיפה-בוסטון.
המטרה היא לעודד יזמים להקים ולפעיל עסקים בעיר חיפה. המפגש הבא בעוד כארבעה שבועות. שווה להירשם לדף הפייסבוק של המיזם ולהתעדכן במועדים המדויקים. 

גישה חופשית לספרים

מי שמכיר אותי (או טורח להתעדכן בבלוג מידי פעם) יודע שאני חסיד גדול של מודל הגישה החופשית (כמו גם קוד פתוח). 

מודל הגישה החופשית, כשמו כן הוא, מאפשר גישה חופשית ללא תשלום לקוראים, כאשר לרוב הכוונה לגישה חופשית למידע ומאמרים בתחומי המדעים.

בעוד שהמודל העסקי-רווחי המסורתי מבוסס על כך כי הקורא-משלם, מודל הגישה החופשית העיקרי מבוסס על כך כי המחבר-משלם והוא טומן בחובו יתרונות לא מבוטלים ופתרונות לכשלי שוק מבניים הטמונים במודל התמחור של הקורא-משלם והוא חשוב באופן מיוחד למדינות מתפתחות ועניות (מדינות אפריקה הן דוגמא טובה, אך גם מדינת ישראל. לא בכדי נשמעת הטענה, כי היותנו מדינת “דיסק התקנה אחד” [בעבר?] בהחלט תרמה [ותורמת?] למיצובנו כמעצמת היי-טק).

לשמחתנו, ניתן היום למצוא מגוון רחב של מאמרים וכתבי עת שלמים בתחומים שונים חופשיים לחלוטין. ניתן למנות בין היתר את ה-SSRN, מאגר כתבי העת החופשיים ה-DOAJ וההוצאה לאור הדיגיטאלית של אוניברסיטת ברקלי ופא”ר הישראלית.

בנוסף, ניתן למצוא ברשת מאגרים שלמים של ספרות יפה אשר זכויות היוצרים בהן פגה (להזכירכם זכויות יוצרים ביצירה אינן לעולמי עד. כך לדוגמא, על פי חוק זכות יוצרים, התשס”ח-2007 אגד זכויות היוצרים פג לאחר 70 שנה ממות יוצר היצירה): הגדול שבהן הוא כמובן מאגר הספרים של גוגל באנגלית ובעברית, אך ישנם פרויקטים נוספים כדוגמת Hebrewbooks, מאגר הספריה הלאומית, בן-יהודה, גוטנברג ואחרים.

 

למחפשים חומרי קריאה לסוף השבוע מומלץ לקרוא את מסעי גוליבר מאת ג’ונתן סוויפט ואת ביקורתו הנוקבת על מקצוע עריכת הדין:

I said ‘there was a society of men among us, bred up from their youth in the art of proving by words multiplied for the purpose, that white is black, and black is white, according as they are paid…

 

או את הגיליון החדש בנושא זכויות יוצרים – בתרבות ובהיסטוריה בכתב העת Theoretical Inquiries In Law.