שיוויון בנטל

היום אני אצא להפגין בעד השיוויון בנטל. אני מקווה שתצטרפו אליי.

1. השיוויון בנטל הוא עקרון יסוד במדינה דמוקרטית. הכלל הבסיסי בדמוקרטיה הוא שכל האזרחים במידנה, מבלי יוצא מן הכלל, אמורים להיות שווי זכויות וחובות – דבר שמתבטא בצורה החדה ביותר בשווי בין פתקי ההצבעה של האזרחים השונים. המצב הנוכחי, בו בפועל אוכלוסיית ישראל מתחלקת בין מגזרים שונים, השווים יותר והשווים פחות, אינה מקובלת ואינה מאפשרת המשך קיום בר-קיימא כמדינה יהודית ודמוקרטית.

2. אני חונכתי לרגלי הממרה כי בטרם תבוא למדינה בטרוניה ובדרישה לזכויות, עליך לתת למדינה ולמלא את חובותיך (מה שרבים מכנים “לתרום”). וכפי שאמר זאת הנשיא האמריקאי ג’ון פ. קנדי:

“Ask not, what your country can do for you. Ask what, you can do for your country”

זו הסיבה, מדוע מעולם לא פיקפקתי בחובה להתגייס לצבא, ולעשות בו שלוש שנים מלאות, כל שכן לעשות עשרות ימי מילואים כל שנה.

3. אני מאמין, כי בבוא היום בו “השיוויון בנטל” יופרט לפרוטות ויחלחל למגזרים השונים שכיום רואים עצמם מחוץ לחברה הישראלית (ובעיקר המגזרים החרדיים והערבים), תחושת השייכות והרצון בייקרה של המדינה יצטרפו מאליהם.

4. כאשר צעירי ערביי ישראל ישרתו את המדינה, בהתחלה כחלק ממערך כבאות ארצי, בתי החולים והמחלקות הסיעודיות ובהמשך – מי יודע, ייקל על המדינה והעומדים בראשה להעביר תקציבים לטובת אפלייה מתקנת – הקמת יישובים חדשים, שיפור תשתיות ובעיקר מתן חינוך טוב יותר ותמריצים לשילוב המגזר בשוק התעסוקה העיקרי. כך הדבר גם עם המגזר החרדי.

5. לצערי, העומדים בראש המגזרים הללו (והמילה “מנהיגים” פשוט מקוממת) אינם מעוניינים בשינוי המצב הקיים. לעומדים בראשות המגזר החרדי טוב כי מצביעיהם ישארו “באפילה” ובגטאות סגורות. נוח לראשי המגזר לשמור על האוכלוסייה שמצביעה להם מתחת לקו העוני ונזקקת לחסדי מוסדות הרווחה שלהם, בעוד שהונם שלהם נאמד במיליונים רבים.

כך גם ראשי המגזר הערבי, אך מסיבות אחרות. לראשי המגזר הערבי נוח אידיאולוגית עם משטר ישראלי לא יציב, גם אם זה בא על חשבון ערביי ישראל. חלילה שערביי ישראל יוטמעו בחברה הישראלית – שכן, יהיה בכך אישור להסכמתם למדינה יהודית.

6. שיוויון בנטל – והתכנסות מגזרי אזרחי ישראל ל”כור ההיתוך” – יקהה את הקיצוניות שמכרסמת בנו מבפנים. אני באמת ובתמים סבור שזו היא הדאגה הגדולה והסכנה העיקרית לקיומה של מדינת ישראל והיא דורשת פתרון אמיתי, צודק ונכון.

7. לצערי, אם אני קורא את המפה הפוליטית נכון, איני רואה הנהגה אמיצה מספיק לפעול ולשנות את המצב הקיים מהיסוד. זו הסיבה העיקרית שאצא היום לרחוב. איני יודע מי ייקח על עצמו את הקרדיט לעניין ואיני יודע מי ינסה לעשות את הונו הפוליטי על גבה. זה לא ממש משנה. חשוב לי שאלה שעומדים בראש המדינה שכל כך יקרה לי יראו שהנושא חשוב לי, ולציבור המפגינים, באופן שלא יאפשר להם להתעלם.

8. ואם יתעלמו אדע אני, ושאר האנשים אשר ישקיעו מזמנם וממרצם היום כי נצטרך לחפש הנהגה אחרת. הנהגה שתוביל את ישראל לעתיד ראוי ובטוח יותר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>